ШАНОВНІ РЕСПОНДЕНТИ! З 1 СІЧНЯ 2023 РОКУ СТАТИСТИЧНА ТА ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ПОДАЄТЬСЯ ВИКЛЮЧНО В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ.
05.02.2013р. в актовому залі Головного управління статистики о 1000 відбудеться інструктивна нарада з питання «Порядок складання статспостереження по ф.№50-сг  «Основні економічні показники роботи с/г підприємства»
До Міжнародного дня захисту дітей Печать
Прес-випуски 2012

1 червня світ відзначає Міжнародний день захисту дітей – одне із найстаріших міжнародних свят. Його започаткувала 1949 року міжнародна демократична федерація жінок, що заприсяглася «боротися за міцний мир як єдину гарантію щастя дітей». В Україні цей день святкують з 1998 року.

Діти – це життєдайна надія планети і народжуватись вони мають для того, щоб звеселяти нас дзвінким сміхом, прославляти своїми успіхами, та для цього вони мають бути впевненими у щасливому майбутньому. На Вінниччині за останніми даними проживає 242 тис. дітей. У 2011 році в області народилося 17894 немовлят, що на 386 дітей більше, ніж у 2010 році. Рівень народжуваності відповідно збільшився з 10,6 дітей на 1000 жителів у 2010 році до 10,9 у 2011 році. Традиційно хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток. У 2011 році на 100 дівчаток народилося 105 хлопчиків.

Радує позитивна тенденція останніх років щодо розширення мережі дошкільних навчальних закладів. Так, у порівнянні із 2005 роком їх кількість збільшилась на 76 (це більше на 12%). В минулому році у 720 дошкільних навчальних закладах виховувалося 49,0 тис. маленьких мешканців Вінниччини.

В Україні згідно із законодавством повна загальна середня освіта є обов’язковою. На початок 2011/2012 навчального року в області розпочали роботу 963 загальноосвітні заклади, в яких навчались 158,1 тис. учнів. У 2011 році 19,1 тис. підлітків (на 12% менше, ніж у 2010р.) отримали базову, а 7,1 тис. – повну загальну середню освіту (на 40% менше у порівнянні з минулим роком).

Залученню дітей до надбань національної та світової культури й мистецтва, розвитку їх духовного та інтелектуального потенціалу сприяє діяльність позашкільних навчальних закладів. На початок 2011/2012 навчального року в області працювали 49 дитячих музичних, 2 художні школи та 4 школи мистецтв. Із загальної кількості 38% шкіл знаходяться в сільській місцевості. У школах естетичного виховання навчається більше 10 тис. учнів, з них кожний п’ятий – у сільській місцевості. Також у 2011 році діти часто відвідували заклади культури та мистецтва. Так, на ранкових спектаклях театрів побувала 41 тис. глядачів (з них у ляльковому театрі – близько 14 тис.), на концертах для дітей – майже 50 тис. слухачів, відвідували сеанси закладів кіно- (відео-) показу – 91 тис. глядачів.

В області діють 38 дитячих та 2 юнацькі бібліотеки, книжковий фонд яких налічує близько 1,0 млн. примірників. Разом з тим, кількість читачів – дітей та юнацтва, у порівнянні з 2000 роком зменшилась і становила на кінець минулого року 236,8 тис. дітей і підлітків віком до 18 років. Кількість відвідувань музеїв учнями та студентами за минулий рік збільшилась на 3 тис., або на 2%.

Культурно-масові заходи для дітей та підлітків проводять також клубні заклади. За 2011 рік організовано 18 тис. культурно-освітніх та розважальних заходів, 2 тис. вистав та концертів, 1 тис. виставок декоративно-прикладного мистецтва та інші. В клубних закладах системи Міністерства культури і туризму діють 2,8 тис. клубних формувань для дітей і підлітків, у яких на кінець минулого року налічувалося більше 31,5 тис. учасників. Серед цих формувань – 2201 колектив художньої творчості, 25 дискотек, 126 фізкультурно-оздоровчих формувань. У 2011 році діяло 18 дитячо-підліткових фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання, де займалося 1,5 тис. осіб.

Особливу категорію цієї важливої гомінкої спільноти становлять діти з інвалідністю. На початок 2012 року на обліку в органах Пенсійного фонду України у Вінницькій області перебували 793 дитини-інваліди (1% від загальної кількості інвалідів).

Сьогодні у дітей країни багато проблем. Особливо актуальними є стан їхнього здоров’я та проблема бездоглядності, питання формування здорових звичок та моральних цінностей. В цей день не треба забувати і про насилля над дітьми. Найстрашніше – коли дітлахи живуть зі страхом, що їх можуть скривдити близькі люди. Багато дітей тікають з дому. На виконання обласних заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності службами у справах дітей створено банк даних на дітей, які перебувають в особливо складних і надзвичайних умовах, схильних до бродяжництва, правопорушень. Всього по області виявлено 2956 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Для соціального захисту позбавлених сімейного виховання дітей, що опинилися в складних житлово-побутових умовах, залишили заклади освіти, в області діють два заклади для неповнолітніх: обласний притулок «Добро» та Жмеринський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей. В цих закладах у 2011 році пройшли соціальну реабілітацію 258 дітей.

Для забезпечення оптимальних умов життєдіяльності дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, залежно від віку і стану здоров’я дитини, на Вінниччині на початок навчального року функціонували 2 будинки дитини, 3 дитячих будинки-інтернати для дітей з вадами розвитку, 2 дитячих будинки, 4 школи-інтернати для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також 28 дитячих будинків сімейного типу.

Протягом 2011 року в області усиновлено 131 дитину, у тому числі 71 дитина – це сироти чи діти, позбавлені батьківського піклування; 60 дітей усиновлено одним із подружжя (коли один із батьків – рідний); 16 дітей – іноземцями. Також у минулому році було оформлено опіку (піклування) на 260 осіб.

В умовах напруженої соціально-економічної та небезпечної екологічної ситуації, погіршення стану здоров’я населення, коли стресові ситуації стали звичною справою, особливого значення набуває організація ефективного оздоровлення та відпочинку. Одним з найбільш масових та доступних видів організованого відпочинку школярів є проведення літніх канікул в оздоровчих таборах. Так, у літній період 2011 року школярів приймали 795 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, в яких відпочивало 78,1 тис. дітей та підлітків. Влітку 2011 року було оздоровлено майже 2 тис. сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, більше 14 тис. дітей – з багатодітних і малозабезпечених сімей, майже 1 тис. інвалідів та 4 тис. дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Діти – наш найдорожчий скарб, наша радість і наше майбутнє. Саме тому святий обов’язок родини, школи, органів влади та громадськості подбати про всебічний розвиток їх інтересів та здібностей, забезпечити належний рівень виховання і дотримання прав дитинства.

Заступник начальника                                                                     С.В. Рибалко

 

При використанні статистичної інформації посилання на Головне управління статистики обов'язкове
©
 Головне управління статистики у Вінницькій області
Розробник сайту: управління інформаційних технологій Головного управління статистики у Вінницькій області