БЕЗОПЛАТНЕ ПОДАННЯ СТАТИСТИЧНОЇ ЗВІТНОСТІ В ЕЛЕКТРОННОМУ ВИГЛЯДІ через КАБІНЕТ РЕСПОНДЕНТА.
05.02.2013р. в актовому залі Головного управління статистики о 1000 відбудеться інструктивна нарада з питання «Порядок складання статспостереження по ф.№50-сг  «Основні економічні показники роботи с/г підприємства»
До дня української писемності та мови Друк
Прес-випуски 2011

Мова – одна із найважливіших ознак держави. Здобуття Україною незалежності, зростання її міжнародного авторитету і зміцнення внутрішніх державотворчих процесів зобов’язують органи влади та місцевого самоврядування області конкретніше й на належному рівні займатися державною мовною політикою, всіляко розширюючи сферу використання української мови.

На Вінниччині, переважна частина населення якої сільські мешканці, українська мова завжди була і є головною мовою спілкування. Як свідчить проведений аналіз, впродовж останніх років й в містах значно розширилась сфера використання української мови.

Працівники органів державної влади та місцевого самоврядування, державних установ, організацій, підприємств, закладів освіти і культури вже давно користуються лише українською мовою.

На початок 2011/2012 навчального року з 942 загальноосвітніх шкіл 936 україномовні, 6 – двомовні (українсько-російські). В порівнянні з 2000/2001 навчальним роком питома вага школярів, які навчаються українською мовою, зросла з 97% до 99,5%, студентів вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації – з 98,4% до 99,5%. Російською мовою навчаються 0,5% школярів та 0,5% студентів вузів III-IV рівнів акредитації. У Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського російською мовою навчається 122 студенти або майже 2%. Повністю на україномовний режим перейшли всі дошкільні заклади, а також вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації.

Активно пропагують розвиток української мови і бібліотеки області. Їх

діяльність проводилась в рамках реалізації державної програми «Розвиток і функціонування української мови на 2004–2010 роки». В ході цієї програми до бібліотек області в 2010 році надійшло 3,9 тис. примірників на суму 266,5 тис.грн. Реалізацію державної політики в галузі бібліотечної справи забезпечують 959 бібліотечних установ Вінниччини, з них 848 сільських.

В рамках культурологічного проекту до Дня слов’янської писемності та культури в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва відбулися Подільські науково-освітні Кирило-Мефодіївські читання за участю представників Вінницької єпархії, інтелігенції міста та області.

Спільно з Національною спілкою письменників Вінниччини реалізовуються проекти щодо поповнення книжкових фондів літературою краєзнавчого характеру. Ефективною була цільова програма облдержадміністрації та обласної Ради щодо видання книг місцевих авторів.

Щорічно у рамках культурологічного проекту до Дня української писемності та мови в книгозбірнях області проводяться книжкові виставки «Одна мова, один Бог, одне обличчя народу», «Звучать Шевченкові слова…».

Місцеві органи влади активно включились в реалізацію державної мовної політики. З метою забезпечення системного підходу в реалізації державної мовної політики ще в 1991 році була схвалена Програма розвитку української та інших мов на Вінниччині.

Значну роботу з відродження української мови проводять громадські організації Вінниччини. Насамперед, це обласні організації Конгрес української інтелігенції та Всеукраїнське товариство “Просвіта” ім.Т.Г. Шевченка, Асоціація творчих спілок області. Члени цих товариств часто відвідують школи, вузи, підприємства й установи, де проводять різноманітні заходи, пропагуючи рідну мову, розкриваючи її значення для духовності народу. Названі громадські організації здійснюють громадський контроль за дотриманням мовного законодавства.

З часу проголошення незалежності України значного поширення державна мова набуває і в сфері релігійного життя. Відправлення богослужінь, проповіді, євангелізаційні та катехітичні заходи дедалі частіше проводяться українською мовою. Для віруючих Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви, Української греко-католицької церкви користування українською мовою стало одним із основних засобів пошуку та утвердження своєї національної ідентичності та релігійної самобутності.

Майже повністю перейшли на українську мову спілкування й громади Римсько-католицької церкви та протестантських віросповідань.

Заступник начальника                                                               С.В. Рибалко

Останнє оновлення на Понеділок, 07 листопада 2011, 12:21
 

При використанні статистичної інформації посилання на Головне управління статистики обов'язкове
©
 Головне управління статистики у Вінницькій області
Розробник сайту: управління інформаційних технологій Головного управління статистики у Вінницькій області